Сънят помага на тялото ни да се възстанови, подобрява психическото и физическото ни здраве и повишава продуктивността ни. На всеки от нас е известно правилото за 8 часа сън. Счита се, че това е оптималната продължителност на съня, която ни помага да извлечем всички ползи от него. На тялото ни са необходими 8 часа сън в денонощието, за да се възстанови напълно след натоварения ден. Но настина ли е така?
Учени от университета в Кил направиха изненадващи разкрития по този повод. Според тях 8-часовият сън не само не е необходим, но и е вреден.
По колко часа трябва да спят възрастните хора, за да се предпазят от деменция?
Защо не трябва да спим по 8 часа?
Но спането над 8 часа е изключително вредно за човек - това доказаха учени от университета Кийл.
Оказва се, че хората, които спят повече от 10 часа на ден, имат 30% повишен риск от смъртност, за разлика от тези, които спят 7 часа, 56% имат риск от развитие на инсулт и накрая 49% имат риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания. Тези данни са подкрепени от изследване на учени от университета Кийл, които, заедно с колегите си от университетите в Лийдс и Манчестър, анализираха 74 проучвания върху смъртността от сърдечносъдови заболявания, продължителността и качеството на съня, както и поведението и здравните резултати на над 3 милиона участници.
Заключението на учените е, че 8-часовият сън се отразява негативно на продължителността на живота. Според тях хората, които спят по-малко от 8 часа са по-здрави и живеят по-дълго.
Почти всички спим в тази поза, но тя е най-опасна за здравето ни
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!